Dofinansowanie do zakupu elektrycznego sprzętu medycznego

Osoby które codziennie mierzą się ze skutkami wypadków czy też wrodzonych defektów muszą zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt medyczny jakim mogą być elektryczne wózki inwalidzkie. Poniżej postaramy się wam podpowiedzieć skąd możecie uzyskać takie dofinansowanie oraz jakie procedury musicie przejść aby je dostać.

Na początek zadajcie sobie najważniejsze pytanie gdzie możecie szukać źródeł dofinansowania takiego sprzętu. W waszym przypadku będzie to NFZ, MOPR/PCPR/MOPS, fundacje pożytku publicznego lub też możecie znaleźć inne indywidualne sposoby.

NFZ

Jeśli zdecydowaliście się na dofinansowanie z NFZ to będziecie musieli zastosować kilka prostych kroków, aby takie dofinansowanie zdobyć.

Krok nr 1: Złożenie wniosku

Pierwszym z nich będzie pobranie wniosku od lekarza, który jest uprawniony do wydawania takich zleceń poprzez umowę którą zawiera z Narodowym Funduszem Zdrowia. Może to być lekarz rodzinny lub specjalista z danej dziedziny np. neurolog lub reumatolog. Wybór lekarza będzie uzależniony od rodzaju sprzętu jaki jest wam potrzebny do godnego życia. W załączniku Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie (Dz.U.poz. 1061) znajdziecie Państwo szczegółowy wykaz osób uprawnionych do wystawiania takich wniosków.

Dla tych osób, dla których nie minął jeszcze okres użytkowania sprzętu, a stan fizyczny ich sytuacji się zmienił, co idzie za tym przymus zakupu nowego, wtedy to ten okres użytkowania może zostać skrócony. Wniosek, który wystawi wam uprawniony do tego lekarz, musi zawierać medyczne uzasadnienie dlaczego taki wyrób należy się właśnie wam.

Krok nr 2: Potwierdzenie wniosku

Aby dostać taki specjalistyczny sprzęt po otrzymaniu wniosku od lekarza należy się udać do najbliższego Oddziału lub Delegatury NFZ i potwierdzić to co się nam należy. Możemy to zrobić osobiście lub może to zrobić za nas dowolnie wybrana osoba. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodu tożsamości, będzie on tam wam potrzebny.

Jeśli nie macie na to czasu lub nie posiadacie osoby która może to za was zrobić, wtedy to istnieje również możliwość złożenia wniosku w kancelarii, który odeślą na wskazany adres. Możecie również skorzystać z poczty. Będzie to jednak trwało znacznie dłużej aniżeli osobiste potwierdzenie.

Krok nr 3: Odbiór sprzętu

Po potwierdzeniu wniosku przychodzi czas na odbiór wymarzonego sprzętu. Wystarczy wtedy udać się do naszej firmy lub skontaktować się z nami telefonicznie. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz dużej wiedzy pomożemy wam dobrać sprzęt, który będzie odpowiadał waszym wymaganiom.

Jeśli dofinansowanie z NFZ będzie za małe, wtedy to należy się postarać o dofinansowanie z innych instytucji o których pisaliśmy na samym początku.

PCPR/MOPR

Dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wynosi do 150 % kwoty ustalonego limitu na dany sprzęt oraz udziału własnego jaki jest wymagany od osoby niepełnosprawnej, wtedy gdy ustalony limit jest niższy aniżeli cena zakupu.

Najprościej rzecz ujmując: gdy limit z NFZ na specjalistyczny wózek inwalidzki wynosi 2000 zł tj. 100 %, to kwota dofinansowania z PCPR wynosi 3000 zł tj. 150 %. Więc łączna kwota dofinansowania wyniesie 5000 zł.

Do PCPR/MOPR należy złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o uzyskanie dofinansowania na specjalistyczny sprzęt,
  • miesięczne dochody netto osoby niepełnosprawnej,
  • fakturę zakupu,
  • ksero przyjętego zlecenia realizacji w danym sklepie,
  • ksero orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

FUNDACJE UŻYTKU PUBLICZNEGO

Jeśli jednak nadal brakuje wam środków, to możecie się również ubiegać o dofinansowanie do fundacji działających na terenie całego kraju, a mogą nimi być Fundacja WOŚP, Fundacja Polsat, Caritas Polska, czy Fundacja TVN Nie Jesteś Sam lub wiele innych.

INNE SPOSOBY

Istnieje również możliwość złożenia podań do przedsiębiorstw które mają dobre dochody. Czasami okażą się wielkoduszni i przyjdą wam z pomocą. Możecie również zorganizować przeróżne akcje charytatywne czy też założyć Fanpage na Facebooku z opisem celu waszej zbiórki.

Na koniec pamiętajcie, że warunki dofinansowania są na każdym kroku modernizowane i warto sprawdzać czy coś się w tej materii nie zmieniło. Jeśli nie chcecie być z tym problemem w tyle, służymy dla was pomocą, wystarczy tylko do nas zadzwonić, a my odpowiemy na każde wasze pytanie.